”Vi behöver Grönland” – det säger Donald Trump i en intervju med The Atlantic. Intervjun handlade ursprungligen om angreppet mot Venezuela men kom att beröra Grönland när den amerikanske presidenten sa att ”Venezuela kanske inte är det sista landet som blir föremål för en amerikansk intervention”.
Utrikes|Erik Edlund
Han beskrev ön – en självstyrande del av Danmark, en Nato-allierad – som ”omgiven av ryska och kinesiska fartyg”. Trump menar att USA behöver Grönland för sitt försvar.
Danmarks statsminister Mette Fredriksen ser mycket allvarligt på Trumps uttalande. I en intervju i dansk radio säger hon att ”svaret från kungariket naturligtvis är nej”, och att ”allt stannar upp” om USA anfaller ett annat Nato-land.
Enligt många säkerhetspolitiska bedömare visar den amerikanska operationen i Venezuela natten till lördagen 3 januari varför man inte kan lättvindigt vifta bort Trumps hot mot en suverän stat. Han har redan visat tydligt hur långt han är beredd att gå för att få sin vilja igenom.
”Danskarna verkar tro honom – det borde amerikanerna också göra” skriver Tom Nichols i en kolumn i The Atlantic.
”Trump säger en hel del konstiga saker, helt klart. Han har funderat över att bomba orkaner med kärnvapen, kandidera till en konstitutionellt förbjuden tredje mandatperiod, sitta kvar i ämbetet även om han förlorar, och annektera Kanada som den 51:a delstaten.” Poängen, menar Nichols, är att upprepade presidentuttalanden inte bara är retorik. Det är politik.
”Men när en president offentligt lovar kongressen att göra något och sedan upprepar det löftet om och om igen, är sådana uttalanden inte testballonger; de är policy.” skriver Nichols angående Trumps försäkran om att Grönland ska bli en del av USA ”på ett eller annat sätt”.
Varför fortsätter Trump envisas om att han vill ha Grönland? Skälen är enligt många bedömare både säkerhetspolitiska och ekonomiska.
Grönland ligger som en mur mellan Europa (inklusive Ryssland) och den nordamerikanska kontinenten. Och det snabbaste sättet att skjuta kärnvapenmissiler från Ryssland mot USA går över Grönland.
Grönland är rikt på mineraler och andra naturtillgångar, och ön kommer bli viktig för kontrollen över de nya farleder som kommer bli möjliga för kommersiella fartyg när Arktis isar smälter.
Många skrattade när Trump först började prata om att ta över Grönland. Efter angreppet mot Venezuela framstår Trumps Grönlandsretorik i ett annat ljus. Nu skrattar de inte längre.
Bilden: En amerikansk flagga som täcker hela Grönland och texten ”SOON”. Inlägget från TRump-profilen Katie Miller kom bara timmar efter att USA gått in i Venezuela .Danmarks ambassadör i Washington har riktat kritik mot tilltaget.