”Ett skolexempel på att det går att skriva kort och informativt på samma gång”

Recension. Imperialism var under min ungdom ett ord som så gott som uteslutande användes av oss inom vänstern. Det handlade om det rika västs relation till de fattiga länderna i tredje världen. Och framförallt var det USA-imperialismen som åsyftades. På den borgerliga sidan ville man inte veta av diskussionen om dominans och utsugning. Och man kallade anti-imperialism för USA-hat.
Man kunde stöta på begreppet imperialism i skolböckerna men då var det den gamla 1800-tals-kolonialismen som åsyftades och som presenterades som en svunnen tid.

Kulturen|Peter Widén

Idag hör vi till och med svenska militärer och opinionsbildare i nyhetssändningar tala om imperialism. Ordet har dammats av. Men då handlar det om Ryssland eller Kina.
Så här behövs klargöring. Och en klargörande liten bok har förlaget Atremi i samarbete med Socialistisk Politik och nättidningen Internationalen nu lanserat.
Författarna är Håkan Blomqvist och Alex Fuentes och titeln är ”Imperialism och Imperialismer”.  
Boken är på 67 sidor inklusive en bilaga på 20 sidor. Bilagan består av en mycket klargörande resolution antagen av Fjärde Internationalen om imperialismen idag.

Blomqvist och Fuentes går igenom hur imperialismen sett ut genom seklerna alltifrån Spaniens och Portugals expeditioner och 1800-talets kolonialvälden, fram till USA:s uppladdning i Karibien och Israels folkmord i Palestina. Man tar upp marxisternas syn på imperialismen vid förra sekelskiftet och man redogör för hur det som kallas nykolonialism fungerar. Man ställer frågor som: ”Var Sovjetunionen imperialistiskt?” och ”Är Kina idag imperialistiskt?” Och svaren man ger är resonerande och nyanserade.  Att göra detta på lite drygt 40 sidor och göra det bra är en bedrift som vi ska tacka författarna för. Ett skolexempel på att det går att skriva kort och informativt på samma gång.
Den lilla boken passar mycket bra som underlag för att samla vänner i en studiecirkel. Den är bra att ha i bakfickan vid gatuaktioner och som ammunition vid middagar med reaktionära släktingar som behöver sättas på plats. Den rekommenderas varmt.

Boken går att köpa. 150 kronor inklusive frakt. Sök på https://socialistiskpolitik.se/2025/12/23/ny-bok-imperialism-och-imperialismer/
Swish 123 052 49 34
Skriv din adress i meddelanderutan
Eller genom PG 39 69 1-1