När rot-avdraget infördes 2008 sade man att det skulle skapa fler jobb, och minska problemet med svartarbeten. Men för att inte inkräkta på den fria rörligheten inom EU beslutade man att rot-avdrag ska kunna göras av svenskar i alla EU-länder. Det betyder att även utlandssvenskar i EU, tex. svenskar med sommarhus i Spanien, kan göra avdrag på arbeten utförda på sina spanska hus på samma sätt som om de låg i Sverige.
Ekonomi|Erik Edlund
Rot-avdraget är ett skatteavdrag som ges till privatpersoner när de exempelvis anlitar hantverkare för att renovera. När det gäller hushållsnära tjänster, tex. städning, finns ett liknande avdrag som kallas Rut.
I Finland finns ett avdrag som liknar Rut. Det har funnits sedan 1997, och under de första sexton åren hade finländska medborgare inte möjlighet att, som i Sverige, göra avdrag på jobb som utförts i andra länder. 2013 fick man smäll på fingrarna av EU-kommissionen och tvingades ändra systemet.
Under de senaste fem åren betalades över 200 miljoner kronor ut i form av Rot-avdrag till utländska företag. Den största andelen har gått till Spanien, och under 2023 betalades mer än 36 miljoner ut till spanska byggfirmor, berättar tidningen Byggarbetaren.
En av alla som reagerat på detta är riksdagsledamoten Eva Lindh (S). Hon sitter i finansutskottet och har tagit upp frågan om Rot-utbetalningarna. Hon tycker att det är orättvist att svenska skattebetalare ska behöva betala för renoveringar i utlandet.
Hon berättar för Byggarbetaren att hon mötts av total oförståelse när hon velat få lagen ändrad.
Hon lade fram en motion i ämnet i Riksdagen i oktober förra året. I den yrkar hon och tre andra socialdemokrater för att den svenska lagstiftningen ska ändras, och att Sverige ska driva på inom EU för att nationella avdrag enbart ska tillämpas inom det egna landet.
Hon lade även en interpellation, en fråga, riktad direkt till finansminister Elisabeth Svantesson (M) där hon frågade om finansministern tänker göra något för att Rut- och Rot-avdrag enbart ska gälla arbeten som utförs inom landet.
När interpellationen debatterades i riksdagen svarade finansminister Elisabeth Svantesson (M) att hon i och för sig hellre hade sett att de här avdragen gjordes för arbeten i Sverige, men att det inte går att göra något då EU:s bestämmelser ser ut som de gör.
— Är det här ett stort problem? Det vore ett stort problem om det vore stora summor som gick ut. Men så är det ju inte, säger Svantesson och avslutar med att säga att rot-avdraget är ett av flera sätt att stötta hushåll och företag i en svår tid.
Eva Lindh säger att hon är förundrad över finansministerns svar på interpellationen. För henne handlar den här frågan inte bara om pengar. Hon har också principiella invändningar. Den här frågan handlar enligt henne också om att man ska känna att det som händer, och det vi gör med våra skattepengar, faktiskt är rimligt.
— Det är inte rimligt att vi ska betala dem som gör lyxrenoveringar utanför Sverige, eller att man får sin pool städad utanför Sverige.
Hennes motion om att ändra lagen och ta bort möjligheten att göra avdrag för arbeten i andra länder avslogs.